Światowy Dzień Wody – 22 marca

Światowy Dzień Wody – 22 marca

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Woda zajmuje 72 proc. powierzchni naszej planety, a jej ziemskie zasoby wynoszą  prawie miliard i 400 milionów km3. Niestety potrzebna do życia woda słodka, to zaledwie około 3 procent wszystkich zasobów wód na Ziemi i chociażby, dlatego musimy bardzo o nią dbać.

Każdego roku, obchody Światowego Dnia Wody poświęcone są innemu aspektowi gospodarowania zasobami wodnymi świata, a także jej znaczenia dla realizacji celów Zrównoważonego Rozwoju. Tegoroczny temat - Natura dla wody - bada, w jaki sposób możemy wykorzystać przyrodę do przezwyciężenia wyzwań związanych z wodą w XXI wieku. O tym, że woda jest niezbędna do życia, wiedzą prawie wszyscy ludzie. Nieliczni jednak zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest dla dalszego życia na Ziemi utrzymanie nienaruszonych obiegów wody oraz jaki każdy z nas ma i może mieć w tym udział.

Woda, która dla wielu części świata jest luksusem, dla mieszkańca Europy jest normalnością.  W środku upalnej nocy, gdy obudzisz się spragniony, sięgasz po szklankę wody. Zaczynasz dzień od przemycia oczu chłodną wodą. Bierzesz następnie orzeźwiający prysznic. W pośpiechu sięgasz po filiżankę kawy i już możesz wyjść z domu. Obchody Dnia Wody są dla Przedsiębiorstwa STAR-WiK inspiracją do podjęcia wielopłaszczyznowej edukacji i działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody. Zależy nam, żeby mieszkańcy naszego miasta zdali sobie sprawę z posiadanego bogactwa, ale także dbali o ten luksus umiejętnie nim gospodarując.

Przedsiębiorstwo STAR-WiK planuje w najbliższym czasie zainicjować działania związane z edukacją ekologiczną. Chcemy pokazać, jak można i należy postępować z wodą rozsądnie, aby to bezcenne źródło życia na Ziemi mogło spełniać nadal swe funkcje. Ponadto zamierzamy w najbliższych dniach zaproponować placówkom oświatowo-wychowawczym z naszego terenu, udział w konkursie na wykonanie wodnej rzeźby, plakatu oraz wymyślenie hasła reklamującego picie „kranówki”. Chcemy propagować wśród mieszkańców picie wody z kranu, bo jest wartościowa pod względem składu minerałów, jest najtańsza i najbardziej dostępna. Chcemy, żeby dzieci wiedziały skąd się bierze woda w kranie. Planujemy kampanie i różnorodne projekty związane z niezaśmiecaniem sieci kanalizacyjnej. Będzie można nas spotkać przy różnego rodzaju przedsięwzięciach odbywających się w naszym mieście. Obchody Światowego Dnia Wody postanowiły także wesprzeć: Dzienna Dawka Kawiarnia (ul. Browarowa 1), Miłego Dnia Bistro&Cafe (ul. Hallera 32), Bistro u Magdy (Medpharma, Nowa Wieś). W dniu 22 marca będzie można w tych miejscach otrzymać wodę z kranu bezpłatnie. A kto wie, może pomysł na stałe wejdzie w menu starogardzkich lokali gastronomicznych, do czego będziemy gorąco zachęcać.

Wszystko to ma posłużyć kształtowaniu świadomości społecznej na temat odpowiedniego gospodarowania zasobami świeżej wody i wzmocnieniu eko-odpowiedzialności.

Wszystkie nasze działania będzie można na bieżąco śledzić na stronie przedsiębiorstwa oraz na portalu Facebook.

 

 

 

 

 

Ta strona używa plików cookies

Tutaj można uzyskać więcej informacji na ich temat oraz naszej Polityki prywatności-

Polityka prywatności

Wyrażam zgodę na instalację i używanie